Ковзани

Ручне заточування ковзанів, Екіпірування, Все про ковзанах, Ковзани, Фітнес і спорт на Спортсмен.

26.09.2015

Ручне заточування ковзанів —
Екіпіровка —
Все про ковзанах —
Ковзани — Фітнес і спорт на Спортсмен.ру

Ручне заточування ковзанів

В саду «Ермітаж» до віконця «Заточування ковзанів» не проштовхнутися. Над абразивним кругом чаклує 77-річний Валентин Земнухов, якого численні шанувальники звуть просто: Семенович. Через чарівні руки точильника пройшли практично всі радянські хокеїсти та фігуристи. Останні 17 років до нього постійно навідується Ірина Родніна. Рекорд по швидкості заточування ковзанів теж поставив Семенович — 30 секунд.

На таку незвичайну професію 16-річного радянського хлопця напоумив чемпіон Європи 1913 року з ковзанярського спорту Василь Іполитів, з якими він разом працював на заводі. Тоді Семенович зрозумів, як багато залежить від заточування ковзанів: швидкість, радіус повороту, маневрування. До речі, Валентин Земнухов один з небагатьох, хто досі точить ковзани з «канавкою» — поглибленням в лезі.

— Глибина канавки» безпосередньо залежить від ваги людини. Наприклад, покійному Олександру Рагулину, в якому було 120 кг ваги, я точив «канавку» глибиною 13 мм. Щоб швидкість була вище.

Особисто до Земнухову приходили канадські зірки хокейного спорту Боббі Хау і Філ Еспозіто. А в 1945 році Семенович точив ковзани самому наркому СРСР Лаврентію Берії.

— Дорогі норвезькі бігові ковзани, з жовтої шкіри, 42-й розмір. Берія прийшов кататися зі своїм заступником Віктором Абакумовым. За заточку дали мені якихось сто рублів — на ті часи можна було купити тільки два морожених. Абакумов вийшов на лід — і одразу ж гепнувся.

Так Берія потоптався-потоптався — і вирішив взагалі не кататися. Ще той боягуз! У 1957 році Валентина Семеновича запросили в фізкультурний інститут читати лекції по влаштуванню і заточування ковзанів. Але через три місяці творча душа повернулася від теорії до практики. Незабаром майстер «канавки» поставив на ковзани ведмедя — за 20 тисяч рублів.

— В 1974 році в Москві гастролював американський балет на льоду. До мене привели мавпу Мімі, в капелюсі і з сигаретою в зубах: мовляв, перестала робити сальто.

Я встановив їй ковзани супінатори — відразу закувыркалась. Довго умовляв американців не платити доларами — мене відразу ж посадили б!

На початку 90-х Семенычу навіть погрожували.

— Прийшли нові росіяни, сказали: “Збирайтеся, їдемо в Саратов. Там кінцевий завод відкривається, потрібна ваша лекція. Відмовитеся — вб’ємо». Ну, я й поїхав. Після лекції запитали мене, що я закінчував. Я пожартував: «Бауманський».

Хоча у мене всього чотири класи освіти, всьому вчився сам. Правда, одного разу підкупив студента Бауманки: за 300 рублів він стягнув мені пару креслень. Семенович точить ковзани ось вже 61 рік. За півстоліття змінилося багато чого: від одягу, в якій катається народ, до самих коньков. Раніше на змаганнях каталися в рейтузах і светрах, жінки зверху одягали спідниці.

Простий народ виходив на ковзанку під фланелевих шароварах та жупанах, пані пов’язували вовняні хустки. Телевізорів тоді було мало, тому «конькобежную» моду взяти на замітку не представлялося можливим. Та й яка там мода в 50-е роки!

— Зараз гарні тільки зарубіжні ковзани. Наші ж — препаршивые, всі криві. Тому автоматична заточка, якою користуються скрізь, для них не підходить. Тут ручна робота потрібна, щоб всі лезо виправити.

Ось чому до Семенычу довжелезна черга — в день майстер вытачивает «канавки» в 200-250 парах ковзанів, причому не тільки вітчизняного виробництва. Гонорарів вистачає.

— Поза сезону я з дружиною на дачі живу, в городі порпаюся. І вигадую нові апарати точильні. Нещодавно побачив дорогий, за 50 тисяч рублів. Прийшов у магазин, сфотографував і зробив точно такий же. А ось цей ще недороблений: бачите, деталі від торшера, м’ясорубки, петлі від віконних рам. Нехай це кам’яний вік, зате як потім ковзани ковзають!

Короткий опис статті: ковзани

Джерело:
Ручне заточування ковзанів —
Екіпіровка —
Все про ковзанах —
Ковзани — Фітнес і спорт на Спортсмен.ру

Також ви можете прочитати